Trafik Kazasından Kaynaklanan Maddi-Manevi Tazminat Davaları

Trafik Kaza İşlemleri

Kazaya karışan diğer aracın trafik sigortaları size çoğu zaman Hasar ve Tazminat işlemlerini kendilerince hal etmeyi teklif ederler. Hoş değil mi? Hayır, temkinli olun. Çünkü nihayetinde diğer aracın trafik sigortası sizin menfatinizi değil, öncelikle kendi menfatlerini gözetirler doğal olarak,kendi eksperlerini görevlendirirler ve size ödemeleri gereken tazminatı olabildiğince düşük tutmaya çalışırlar.Avukat tarafından temsil edilen trafik kazalarının mağdurları ise çoğunlukla daha yüksek tazminata ulaşırlar. ’Unutulan’ tazminat parçaları: arabanızın tamirde geçen süre için özel tazminat, arabanın kazaya karışmış olmasından doğan değer kaybı için özel tazminat, tazminatı hesaplama yöntemlerinin daha olumlu seçenekleri (Aracın tamir masrafları mı yoksa aracın piyasa değeri mi?) ve benzeri. Ayrıca kimi zaman halen pek bilinmeyen bir tazminat şekli vardır ki ’Quotenvorrecht’ (türkçemize birebir tercüme etmeye çalışırsam =‘ayrıcalıklı kota hakkı’) çoğu zaman daha yüksek tazminat hakkı sağlar: özel kombinasyon ile hem diğer aracın trafik sigortasından ve kendi kasko sigortanızdan tazminat alarak.

Zaten diğer aracın sürücüsü sizin kazada 100% kusursuz olduğunuzu kabul etti,bu durumda Avukat desteğine gerek var mıdır?

Evet, var.

1 | Çünkü talep edeceğiniz tazminat için diğer aracın sürücüsü muhatabınız değil, muhatabınız diğer aracın trafik sigortası. Ve trafik sigortaları – üste bahsettiğim gibi – kendi menfatini gözetirler ve ayrıca teknik bilgiler hususunda  size karşı üstünlük sağlıyacaklardır.2 | 100% kusursuz olduğunuzda avukatlık masraflarınızı öyle veya böyle diğer aracın trafik sigortası ödemek zorunda: kazaya kimin sebebiyet verdiği tartışma konusu olmasa dahi, yine de avukat tutma hakkınız var ve avukatlık ücretinin tamamını yine de diğer aracın trafik sigortası karşılamak zorunda. Çünkü sırf ‘kazanın nasıl oluştuğu konusunda’ tartışma olmadığından, ‘tazminat miktarını belirlerken’ de tartışmanın olmayacağı diye bir kural yok.Tam aksine, çoğu zaman tek ve asıl tartışma konusu: ‘tazminat miktarı’.

N’olur N’olmaz.

Bu nedenlerden trafik kazası sonucunda hasar meydana geldiği zaman hiç vakit kaybetmeden avukata başvurmanızda fayda vardır. Özellikle trafik davaları için fazla bekletmeden size hızlı bir randevu tarihi beraber buluruz:

özet:

  • trafik kazasında siz herhangi şekilde kusurlu değilseniz, avukatlık ücretinin tamamını genelde diğer aracın trafik sigortası karşılamak zorunda.
  • trafik kazasında eğer siz de kısmen kusurlu olmuşsanız, avukatlık ücretinin bir kısmını diğer aracın trafik sigortası karşılamak zorunda (kusurunuza orantılı olarak).
  • eğer trafik için Hukuksal Koruma Sigortanız varsa (VerkehrsRechtschutzversicherung), avukatlık ücretini tamamen bu sigortanız karşılar.

Trafik Para ve Ehliyet Cezalarına İtiraz

TRAFİKTE CEZAİ VE YASAL SORUMLULUK

Trafikte kural hataların yapılması, her araç sürücüsünün kolayca başına gelebilecek bir durumdur. Trafik kuralları o kadar kapsamlı ve o kadar da geniş bir kitleye hitap ediyor ki, kaçışı yoktur: evinizi terk ettiğiniz andan itibaren trafik kanunlarının etki alanına giriyorsunuz, motorlu araç veya bisiklet kullanmanız da şart değil, yaya olmanız yeterli.

Buna mukabil de trafik kontrolleri ve idari ceza yaptırımları çokçadır, hafif para cezasından tutun sürücü belgesi izninin kısıtlanması ve kaldırılmasına kadar. Ama aynı anda yapılan işlemlerde hata payının da yüksek olduğunun bilinmesi gerekiyor. Radar makinesi araç hızını doğru ölçtü mü? İşlemlerde usullere uyuldu mu? Zaman aşımı? Deliller geçerli mi?
Avukat bu gibi sorunları ve/veya hataları gün ışığına çıkartabilir. Unutmayın: siz idari ceza yaptırımlarının hangi delil kurallarına ve şartlara uymak zorunda olduğunu detaylarıyla bilemezsiniz. Bu nedenle, eğer herhangi bir nedenle trafik kontrolüne muhatap oluyorsanız en iyi tavsiye:

SAKİN OLUN VE SUSUN!

Trafik hukuku - ag hukuk

Polis ile konuşmayın. Kendinizi savunmak adına alelacele açıklamalar ve bahaneler üretmeye çalışmayın. Herhangi safça bir açıklama durumu daha da aleyhinize çevirebilir. Suçsuz iken suçlu duruma düşebilirsiniz veya kusurunuzu daha da ağırlaştırabilirsiniz. En iyisi susun, susmaya karar verdiğinizi açıklayın , polis tutanakları için gerekirse sürücü belgenizi ve kimliğinizi gösterin yeter, ve vakit kaybetmeden bir Avukata başvurun. Avukat önce poliste/savcılıkta bulunan soruşturma dosyanızı (ve/veya hız raporlarını) inceler ve bunların ışığında hangi adımları atmanızın daha uygun olduğunu kararlaştırabilir.

Polise ifade vermek zorunda kesinlikle değilsiniz. Suçlandığınız konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapmanız şart değildir, size posta yoluyla gönderilen bir “İfade Formu’nu doldurup geri yollamak zorunda bile değilsiniz. Kanunca tek sorumluluğunuz, şayet polis daha öğrenmemişse, kimlik bilgilerinizi açıklamaktır (= adınız, soyadınız, adresiniz).

Bize Ulaşın